Как най-лесно и за кратко време на направим преговор на забравеното по Английски
3. Къде да търсим ресурси за преговор на забравеното по Английски
Обикновено се започва едно безсмислено ровене из стари материали и учебници, по които сме се обучавали. Това е добре, само ако имаме време от половин година и ежедневно можем да отделяме време за цялостен преговор.
Но ето с какво можем да се справим за по-кратко време и целенасочено:
- Онлайн ресурси
Интернет е море от ресурси, с които можем да си помогнем при преговор. За да не се загубим в него, трябва да търсим упражнения в областта, където имаме проблеми. Ето няколко примера:
Проблем със слушането
Ако например нашите знания са на ниво В1 и ако слушането на английски е проблем, то трябва да търсим онлайн упражнения за слушане (Listening), но на ниво В1.
Проблем с граматиката
Ако на базата на теста се вижда проблем с граматиката, търсим граматични упражнения на ниво В1. Добре е освен да виждаме верните отговори, да има включена и обосновка. Добър пример е сайтът www.test-english.com
Проблем с лексиката
Лексиката се забравя най-лесно с времето, когато английският не е практикуван. Не бива да преговаряме и учим думите самостоятелно. Винаги трябва да се заучават като отделни фрази или дори като цели, кратки изречения. Така се научаваме да мислим на английски и избягваме съпоставката с българския език.
- Учебни материали и адаптирана литература
Освен познатите ни учебници и граматики, много полезно за затвърждаване на граматика и лексика са адаптираните книги на английски. Можем да намерим много такива на нашия пазар. Те са адаптирани към всяко от нивата на Европейската езикова рамка. Литература в оригинал препоръчваме да се чете едва след преминато ниво на обучение В2.
- Търсене на обратна връзка
Конструктивната критика е ценен инструмент за подобряване на езиковите умения.
Добре е да потърсим приятели или познати, които владеят езика на високо ниво. По време на комуникацията те ще посочват нашите грешки или поне част от тях.
Учителите са най-добрият вариант при преговор. Те владеят езика на високо ниво, умеят да предават знания по правилния начин и знаят как да работят целенасочено с нас.
Един преговор в индивидуален план на конкретно ниво отнема средно 20 академични часа, които буквално могат да се преминават за по-малко от месец.
4. Колко време да отделим за преговор на забравеното по Английски
Всеки разполага с различно време за преговор и има свое индивидуално темпо. Преговорът ще мине неусетно, ако седмицата или денят се разделят на няколко части за няколко минути.
Например:
- Сутрин, когато е времето за нашето кафе, можем да прегледаме няколко граматични упражнения
- От обедната почивка отделяме 15 минути за лексиката
- Вечер, когато сме най-уморени, можем да обърнем малко внимание на правила за пунктуация. Вариант е да напишем няколко изречения на английски в социалните мрежи. Може да прочетем информация на любима наша тема, но на английски език.
Не трябва да забравяме, че овладяването на английските правила отнема не само време, но изисква и търпение. Важно е да бъдем последователни и да не се обезсърчаваме и да търсим помощ, когато тя е необходима.