Защо и кои са най-често употребяваните изрази и фрази в немския език
Много често и дори неосъзнато отбелязваме празници и използваме символи без дори да знаем тяхното значение. В тази статия ще се опитаме да ви потопим едновременно във Великденската атмосфера, която цари всяка година в Германия. Също така ще си отговорим на някои въпроси, свързани с традиционните символи на Великден в района.
Когa празнуват Великден в Германия?
В Германия Великден празнуват седмица пред нас. Самото название на празника Ostern идва от името на богинята „Остара“, считана за символ на пролетта, зората и плодородието.
Седмица преди нас, Oster, криене на яйца, гонят зли духове като палят великденско дърво, заек-лисица, моторизиран заек
Думи в немския език, употребявани преди настъпването на Великден
Подготовката за празника се отбелязва с украсяване на Великденското дърво, палят се огньове за изгонване на злите духове, крият се яйца, които децата търсят на самия Великден и др. Ето значението на някои думи в немския език, които се употребяват преди да настъпи самият празник.
Palmsonntag – Цветница
Всъщност подготовката за Великден започва още от Цветница, която и при нас се пада в неделята преди Великден.
Оstereier – Великденско яйце
Разбира се и в Германия, както и при нас се боядисват шарени яйца. Счита се, че този обичай произлиза именно от там. В днешно време обаче са много популярни и шоколадовите яйца. Една от традициите е децата да получават за Великден лакомства – шоколадови яйца, великденски шоколадови зайчета и др.
Osterhase – Великденския заек
Великденският заек също е открит за първи път в немски ръкопис от 16 век.
Той е сред най-широко разпространените великденски символи не само в Германия, но и по цял свят. Символ е на плодородието, което настъпва заедно с пролетта.
Оstereierbaum – Великденско дърво
Седмица преди Великден германците украсяват подобно на Коледа Великденско дърво. То обикновено предстaвлява клони, които се украсяват с цветни, кухи яйца.
Gründonnerstag – Велики четвъртък
Чистият четвъртък или Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица. На този ден са се случили събития от Христовите страсти, според Евангелията: Тайната вечеря на Исус с неговите ученици. Според християнската вяра това е била последната вечеря на Исус преди да бъде разпънат на кръста.
Велики четвъртък се нарича още Зеления четвъртък, защото на този ден германците ядат зелена храна.
Karfreitag – Разпети петък
Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос. На този ден от Страстната седмица постът в Православната църква е особено строг. Не се консумира месо, но може да се консумира риба, както и други продукти от животински произход като мляко, яйца и сирене също са разрешени.
Оsterfeuer – Великденски огън
На Великден германците се сбогуват със зимата и посрещат пролетта, като организират великденски огън, по време на който изгарят дърва от коледните елхи
Ostermarkt – Великденски базари
Великденските базари в Германия не са по-малко изобилни от Коледните. Обикновено се организират в съботата преди Великден.
Думи в немския език, употребявани на Великден
Auferstehung – Възкресение
Възкресение се празнува в църквите, събота срещу неделя. Палят се свещи, храмовете се обикалят три пъти, всички си честитят Великден.
Osteressen – празничен Великденски обяд
Както и при нас, германците се събират около обeдната трапеза, за която са приготвени типични ястия – риба, агнешко, сладък хляб и др. Ето някои наименования на традиционни немски ястия за Великден:
Osterbrot – великденски хляб, козунак
Ostersuppe – пролетна супа с яйца, която се консумира с бира
Osterkuchen – кейк на морковена основа
Osterlamm – кекс с формата на агне
Osterspaziergang – традиционни разходки, които германците си правят след Великденския обяд. Гьоте има специално стихотворение, посветено на Великденските разходки.
Надяваме се да сме добавили нови познанията за немските традиции и обичаи и да сме ви обогатили предпразнично с любопитни изрази и фрази на немски език.
Желаем светли Великденски празници!
Wir wünschen Ihnen frohe Ostern!